The Rain S01E05 Nie trać wiary – streszczenie i analiza

Na tym blogu piszę o metalach w rozmaitych aspektach, dlatego przy okazji tego wpisu musiałem się nieźle nagłówkować. No, ale znalazłem sobie jakiś pretekst – broń! Martin ma broń!

O swoich refleksjach na temat pierwszych trzech odcinków dzieliłem się na moim macierzystym blogu. O odcinku czwartym możecie poczytać tutaj. Dziś na warsztat biorę piąty odcinek tego duńskiego postapo. I jak zwykle mam kilka spostrzeżeń. Ale zacznę od streszczenia…

Czytaj także: The Rain S01E06 – Trzymaj się blisko przyjaciół

UWAGA! STREFA SPOJLERÓW!

Nie trać wiary

Ekipa – już bez Jeana, który prawdopodobnie nie żyje [choć jest to grubą nicią szyte – obstawiam, że jeszcze go zobaczymy] błądzi po lesie. Simone nie może znaleźć kolejnego bunkra, choć przecież mapę ma w głowie – tak pokazała Martinowi w drugim odcinku, ma ją w głowie! Dodatkowo ma hologramową mapę 3d z ustrojstwa, które zabrali w poprzednim odcinku „obcym”… to niezbyt trafna nazwa. Będę ich nazywał bojówkarzami. Ma mapę od bojówkarzy i lokację bunkrów w głowie, ale mimo to nie może sobie poradzić ze znalezieniem bunkra. A idzie dysc, idzie dysc, idzie sikawica…  uleje usiece, uleje usiece… i tak dalej.

Czytaj także: The Rain – wnioski końcowe

Trafiają na dom, który wygląda dokładnie jak ten dom z 28 dni później. Ja bym nie wszedł, no ale oni najwyraźniej nie widzieli filmu Boyle`a. Zresztą nie mają innego wyboru. W środku oczywiście mieszka podejrzana sekta, która odbiera im broń (warunek wejścia do środka) i zamyka na noc w pokoju.

Rankiem dowiadujemy się, że sekciarze mają wielkie ogrody i produkują żywność. Wszystko wygląda bardzo sielankowo, ale Martin nie potrafi zaufać. Łazi, szpera, węszy, ale nic nie może znaleźć. Ponadto hormony buzują w bohaterach. Drama większa, niż w The Walking Dead. I tutaj może poprzestanę.

The Rain 90210

W międzyczasie dowiedziałem się, że serial jest tak kiepski, bo jest młodzieżowy. Na pewnym serwisie z pająkiem w nazwie bardzo chwalą, ale jednocześnie wyświetlają mnóstwo reklam The Rain. Wydaje mi się, że mają obowiązek zaznaczyć, że tekst jest sponsorowany, ale nie będę się wykłócał.

No dobrze…  Czekałem i czekałem. W pamięci miałem wszystko, co dobre w Danii: Valhalla Rising, Madsa Mikkelsena, Nicolasa Windinga Refna, a także Kanuta Wielkiego i Ragnara Lodbroka. Oczekiwałem skandynawskiej szarości i smutku. Serial kolory ma ładne, ale wszystko inne jest pod hamerykanów trochę. Trochę jednak czuć te naciski z Netflix. Wszystkie piosenki są po angielsku, kolesie noszą czapeczki daszkiem do tyłu (niby po co? Prawdziwi amerykanie noszą daszki do przodu) i ogólnie jest trochę na siłę.

Czytaj także: The Rain – wnioski końcowe

W piątym odcinku tracimy na chwilę wątek główny, bo oddać się w pełni historii rodem z American Horror Story. To zamczysko to czytelny cytat z 28 dni później. Społeczność, która na pierwszy rzut oka jest przyjazna, a jednak kryje mroczną historię… To też jest motyw, który już gdzieś widziałem. Zaskakujące zakończenie odcinka, które w sumie uważam za całkiem udane. Muszę powiedzieć, że cały piąty odcinek, jak na razie, jest dla mnie miłym rozczarowaniem. Historia Lea (jednak nie Patricka…) w sumie wstrząsająca, ale z zabawną pointą.

Muszę przyznać, że choć pierwsze trzy odcinki zrobiły na mnie dość kiepskie wrażenie, to jednak później, z każdym następnym, wrażenie to nieco się poprawia. I chyba nawet jestem trochę ciekaw, co się zdarzy później.

Czytaj także: The Rain S01E06 – Trzymaj się blisko przyjaciół

Aha… broń Martina

Zważywszy, iż Martin był żołnierzem Duńskich Sił Zbrojnych, to M4, które dzierży, to najprawdopodobniej Colt Canada C8 – kanadyjska modyfikacja CAR-15. Ale szczerze mówiąc stuprocentowej pewności nie mam, ponieważ optycznie wydaj się być nieco dłuższy. A może te chłopaki z duńskiej policji to byki, a aktor grający Martina to pokurcz.

fot. By Gertrud Zach, U.S. Army – http://dams.defenseimagery.mil/defenselink/assetcolcreate.action?name=previewcol&id=bbbb02278373349dcf41faef603b6df09eeff05e&scope=request&nextpage=/vims_dlink_preview.jsp, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9480640

Photo by Jacek Fleszar on Unsplash