Pistolet kontra nóż - reguła 21 stóp

Pistolet kontra nóż – reguła 21 stóp

Miałem dziś przyjemność uczestnictwa szkoleniu z bezpieczeństwa osobistego, organizowanym przez firmę Instin.pl. Gorąco polecam, gdybyście mieli kiedyś okazję. Otwiera kilka klapek w głowie. W kuluarach dowiedziałem się czegoś ciekawego, bardziej związanego z metalem. Czy widzieliście, że nóż w rękach napastnika jest nie do powstrzymania, jeśli przeciwnik znajduje się na dystansie nie większym, niż 21 stóp (ok. 6,4 m) od osoby uzbrojonej w broń palną?

Reguła 21 stóp (21 foot rule) to koncepcja opracowania w 1983 roku przez policyjnego instruktora z Salt Lake City porucznika Johna Tuellera. Zakłada, że mamy atakującego z nożem w odległości 21 stóp od osoby uzbrojonej w pistolet np. policjanta na służbie. Pistolet jest w kaburze. Te 6,4 metra to dystans, w którym osoba wyszkolona w posługiwaniu się bronią (na poziomie policyjnym), nie będzie w stanie zareagować odpowiednio szybko, by zneutralizować przeciwnika.

Wygląda to tak:

Musimy przy tym pamiętać o następujących aspektach:

  • Policjant musi się zorientować, że jest atakowany,
  • musi wydobyć broń z kabury i odbezpieczyć ją,
  • wycelować,
  • wystrzelić na tyle efektywne, by powalić przeciwnika (co przy kalibrze 9 mm nie zawsze jest takie proste – raniony przeciwnik w dalszym ciągu jest niebezpieczny).

To pokazuje, że atak nożownika jest jednym z największych zagrożeń. Nóż to przedmiot codziennego użytku, który znajdziemy w każdej kuchni i kupimy bez problemu w każdym większym markecie, czego nie można powiedzieć o kałachu czy materiałach wybuchowych. Nie posiadając w rękach żadnego przedmiotu stwarzającego dystans, nie posiadając wiedzy z zakresu samoobrony i sztuk walki, trudno w jakikolwiek sposób zatrzymać napastnika.

Reguła 21 stóp kontra Instruktor Zero

Poniżej film przedstawiający niejakiego Instruktora Zero. Pokazuje on, że możliwe jest wydłużenie dystansu i zyskanie kilka sekund. Zła wiadomość jest taka, że do wykonania manewru, trzeba być maszyną.

fot. PublicDomainPictures, pixabay.com, CC0

6 Udostępnień