Pallad

Inwestowanie w metale szlachetne cz. 3: Pallad

Pallad jest bardzo ciekawym metalem, którego cena determinowana jest przede wszystkim przez dwa czynniki: kondycję rosyjskiej gospodarki i przemysł motoryzacyjny.

Czytaj także:

Inwestowanie w metale szlachetne cz. 1: srebro

Inwestowanie w metale szlachetne cz. 2: złoto

Plusy

Głównymi dostawcami palladu są Rosja i RPA (łącznie ponad 80%), przy czym największym producentem palladu na świecie jest rosyjska firma Norsilsk Nickel, która – zgodnie z nazwą – specjalizuje się w wydobyciu niklu (podobnie jak KGHM wydobywa głównie miedź, a przy okazji jest największym producentem srebra na świecie).

Jedna trzecia wyprodukowanego palladu wchłaniana jest przez rynek motoryzacyjny. Pallad wykorzystywany jest do produkcji katalizatorów w silnikach benzynowych. W latach 2016-2017 cena palladu nieustannie rosła, czyniąc z tego metalu prawdziwy hit inwestycyjny (w tym okresie wzrósł od ok. 500 USD do ponad 1100 USD). Jeżeli dołożymy do tego aferę dieselgate oraz kłopoty Tesli, pallad wyda nam się inwestycją idealną.

XPDUSD
Notowania palladu w USD od 2013 roku, źródło: stooq.pl

Minusy

Pallad, podobnie jak srebro, jest obciążony podatkiem VAT wysokości 23%. Łączy zatem największą wadę złota (wysoki próg wejścia) oraz srebra (VAT). Przy cenie giełdowej 3 231 złotych za uncję, w sklepie za uncjową sztabkę zapłacimy aż 4 705 złotych!

Kolejnym minusem jest znikoma popularność palladu, a co za tym idzie – mały wybór dostępnych produktów. Bez problemu znajdziemy sztabki i monety o wadze jednej uncji, ale gdybyśmy chcieli kupić coś tańszego (1-10 g), będzie to bardzo trudne, o ile nie niemożliwe.

Konkluzja

Pallad na pierwszy rzut oka wydaje się być dość atrakcyjną formą ulokowania kapitału. Jeżeli jednak przyjrzymy się mu wyraźniej, zaczynamy dostrzegać sporo wad. Poważnym zagrożeniem dla palladu jest rozwój elektromobilności. Skoro jedna trzecia palladu jest zużywana przez przemysł motoryzacyjny do produkcji katalizatorów dla silników benzynowych, rozwój samochodów elektrycznych stawia przyszłość palladu pod dużym znakiem zapytania.

fot. Oak Ridge National Laboratory, flickr.comCC BY 2.0