Metale w ludzkim organizmie

Metale w ludzkim organizmie

Wiem, co sobie pomyślicie. Dopóki ktoś nie nafaszeruje kogoś ołowiem, to w zasadzie nie ma żadnego problemu, prawda? Otóż nie! Okazuje się, że w ludzkim organizmie występują także inne metale. Niektóre z nich są potrzebne, inne szkodliwe. A czasami są to te same metale, których oddziaływanie uzależnione jest od ilości. Fascynujący temat!

Biometale

Pierwszą grupą metali występujących w ludzkim organizmie są tzw. biometale, czyli metale, które są niezbędne do funkcjonowania organizmu. Są to makroelementy: sód, potas, wapń i magnez; oraz mikroelementy: chrom, wanad, żelazo, mangan, kobalt, nikiel, miedź, cynk, molibden i cyna.

Biometale występują naturalnie w przyrodzie np. źródłem magnezu jest czekolada, awokado, pestki dyni czy banany. Żelazo znajdziecie w szpinaku, natce pietruszki, jajach i mięsie. Cynk występuje m.in. w czosnku, sezamie i migdałach.

Metale szlachetne

Są to głównie platyna, srebro i złoto. Na organizm mają wpływ raczej obojętny, ze wskazaniem na właściwości bakteriobójcze. Dostawać się mogą do ustroju m.in. w formie preparatów (srebro koloidalne).

Metale toksyczne

Rtęć, ołów, glin (aluminium) oraz kadm. Ich obecność jest raczej nie wskazana. Zatrucie tymi metalami zwykle ma bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Najczęściej narażone są osoby, które ze względów zawodowych mają bliski kontakt z tymi metalami (pracownicy hut szkła kryształowego, fabryk akumulatorów czy drukarni). Ołów powoduje schizofrenię i napady agresji.

Jednym słowem – warto pilnować metali w organizmie.

I trzymajcie się z dala od rdzy 🙂

fot. Ann1992, pixabay.com, CC0

 

1 Udostępnień